Kraniosakrální terapie
Kraniosakrální terapie nabízí uvolnění a posílení organizmu i ošetření konkrétních obtíží člověka.
Název vznikl ze slov cranium (lebka) a sacrum (křížová kost). Mozkomíšní tekutina pulsuje v těle kolem těchto oblastí v proměnlivém rytmu, kterému můžeme naslouchat dotykem na určitých „poslechových“ místech, nejvíce na hlavě a podél páteře. V běžném životě i v náročnějších obdobích (např. při stresu, emoční zátěži, po úrazu, operaci atp.) reaguje tělo napětím, které si tělo pamatuje, ukládá je v tkáních. Je-li stres velký, může přejít do chronických bolestí i nemoci. Při kraniosakrálním ošetření terapeut vnímá znehybnělé místo a jemným dotykem a působením napětí rozmělňuje a uvolňuje. Tělo získává úlevu, posilu, nabývá opět rovnováhy.
Kraniosakrální terapie je založena na skutečnosti, že tělo má v sobě vlastní zdroje síly a obnovy, posiluje imunitu a vnitřní rovnováhu. Po ošetření mívá klient pocit větší vitality a zdraví.
Při kraniosakrálním ošetření spolupracuje klient a terapeut v klidném a bezpečném prostředí na uvolnění napětí v těle podle potřeb, které se během terapie objeví. Po úvodním rozhovoru se terapeut soustředí, klient si pohodlně lehne oblečený na lůžko. Společně vnímají léčebný prostor, terapeut jemnými dotyky postupně uvolňuje objevené napětí v tkáních. Klienti zpravidla prožívají úlevu od stresu a celkové posílení. Terapie trvá 45 -60 minut, u dětí postupujeme individuálně podle jejich potřeb a možností.
Kraniosakrální terapie je vhodná pro:
Děti s poruchami učení, s hyperaktivitou, s epilepsií, při bolestech zad, při začínající skolióze, při neurózách, depresích, jako podpůrná léčba u migrén, po operacích, úrazech a jako léčba po traumatech, zánětů dutin, k rozpuštění emocionálních a psychosomatických problémů, jako ošetření a léčbě stresu a únavy (únavový syndrom) a další.