logotyp

Akce

Výlety (květen, červen 2024)

Výlety (květen, červen 2024)S jarním počasím jsme začali vyjíždět na výlety. Na programu byly jednodenní, ale i vícedenní. Výlety jsou pro nás důležité mimo jiné pro získávání nových sociálních dovedností a z každé výpravy si odnášíme originální zážitky. Na fotografiích můžete vidět, co zajímavého jsme zažili. 

FOTO 1. část ZDE

Tvoříme ke Dni matek (7. 5. 2024)

Tvoříme ke Dni matek (7. 5. 2024)

V úterý 7. května 2024 se konalo ve třídě Vozová tvoření ke Dni matek. Žáci si v rámci této aktivity vykrajovali srdíčka z dortového těsta a následně je zdobili různými druhy polev a posypkami. Všichni měli možnost v průběhu tvoření ochutnávat těsto, polevu i posypky. Po dokončení srdíček si je žáci mohli odnést domů a předat je svým maminkám.

FOTO ZDE


Čarodějnický oheň (30. dubna 2024)

Čarodějnický oheň (30. dubna 2024)V úterý 30. dubna 2024  jsme se sešly na terase u opékání prvních letošních špekáčků. I pár čarodějnic mezi nás dorazilo, ale košťata s sebou nemělo. Vláčkování s Robertem (16. dubna 2024)

Kolega Robert si dal opět tu práci, přivezl do školy vláčky a sestavil modelovou železnici. Tentokráte bylo sledování "vyšperkováno" chvilkou vtipné nádražní poezie a servírováním teplých párků z nádražního bufetu. Cesta do Indie (9. dubna 2024)

Cesta do Indie (9. dubna 2024)Naše milé akční kolegyně připravily pro děti i dospělé zajímavý dopolední program, při kterém jsme mohli navštívit Indii a poznat ji všemi svými smysly. Největší zájem byl o ochutnávku indického kari, které vzbudilo zájem i u žáků, kteří nejsou zrovna žádnými velkými jedlíky. Promítaly se záběry z rušné indické ulice, mohli jsme se posadit do rikši, očichávali jsme celou paletu typického východního koření a mnoho dalšího. 

FOTO ZDEModrá kavárna (4. dubna 2024)

Modrá kavárna (4. dubna 2024)Světový den porozumění autismu se oficiálně slaví 2. dubna; my jsme se ke kampani připojili o dva dny později. Pro všechny žáky a jejich učitele bylo ve třídě u autistů připraveno modré pohoštění. Kdo se občerstvil modrou buchtou a modrou zmrzlinou, mohl si do malého květináčku zasít semínka modrých kytiček - lnu setého.  

FOTO ZDE

Velikonoční dílničky (březen 2024)

I letos jsme pro děti a dospělé nachystali velikonoční tvoření. Ve třech dnech proběhly celkem tři dílničky. Děti si mohly vyrobit papírovou slepici, zápich do květináče (ovečku), zdobili papírové kraslice a sledovaly pletení pomlázek. Děkujeme všem, kdo tvoření připravili. 

FOTO ZDE

Ochutnávání a skupinové vaření (leden a únor 2024)

Ochutnávání a skupinové vaření (leden a únor 2024)Součástí projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol jsou ve školním roce i dvě milé doprovodné vzdělávací aktivity, a to ochutnávkový koš od našich dodavatelů. V lednu jsme obdrželi dva ochutnávkové koše z Bohušovické mlékárny, které obsahovaly plátkový sýr, jogurt, tvyroh, skyr jogurt, polotučné mléko a ochucené mléko. Všichni zapojení žáci ochutnávali a nakonec s dospěláky z uvedených surovin vyrobili chutné občerstvení. V únoru jsme obdrželi ochutnávkový koš ze společnosti Ovoce-zelenina Brázda, a to čtyři různé odrůdy jablek. Děkujeme. 

FOTO ZDE

Valentýnská dílnička (14. 2. 2024)

Valentýnská dílnička (14. 2. 2024)Na Valentýna se konal srdíčkový dýchánek, přesněji řečeno srdíčková výtvarná dílna. Míša, Linda, Jana a Ondra připravili tvoření se srdíčky, pracovalo se se šablonou a temperami. Výsledkem bylo Valentýnské přáníčko, které si děti odnesly domů. 

FOTO ZDE

Masopust (13. 2. 2024)

Masopust (13. 2. 2024)Masopust se letos opravdu vydařil. Díky mírné zimě jsme ho mohli s dětmi strávit venku, ale zimní atmosféru se závějemi sněhu jsme museli oželet. Všichni se zúčastnili v pěkných maskách, skotačili, tančili, soutěžili... Těšíme se zase za rok! 

FOTO ZDE

Pololetní vysvědčení 31. 1. 2024

Pololetní vysvědčení 31. 1. 2024Letošní předávání vysvědčení si vzal na starost náš milý pan učitel Ondřej. Pro tuto příležitost si připravil a odehrál  jednu z pohádek o koze Róze, tentokrát ve spojení s příběhem o zapštklém češtináři. Kdo neviděl na vlastní oči, ten si musí nechat vyprávět. Byla to velmi zdařilá one man show.  

FOTO ZDE

Lezecká stěna (leden - červen 2024)

Lezecká stěna (leden - červen 2024)Dlouhou dobu v nás uzrával nápad umožnit některým našim žákům nevšední sportovní zážitek. Ve spolupráci s Filipem Švejcarem, instruktorem lezení, nyní začínáme sérii návštěv na lezecké stěně na Praze 4. Podívejte se, jak se našim sportovcům daří. 

FOTO ZDE

Projekt Živly - Oheň (30. 1. 2024)

Projekt Živly - Oheň (30. 1. 2024)

S novým rokem se nám vrátily Živly! Tentokrát jsme se ve znamení OHNĚ zachumlali do teplíčka. Zvenku nás zahřály deky, zevnitř teplý džus a buřty s bramborami, které jsme si upekli v troubě. Hned u vstupu každého čekal vstupní rituál - prolézt ohnivou obručí a získat znamení na tvář. Zabubnovali jsme si jako správní šamani na buben a pozorovali světelnou show plamínků. Celou atmosféru doplnily výrobky žáků napříč třídami a na závěr jsme přidali další část na naše společné dílo, na kterém se na závěr odrazí všechny čtyři živly. Zbývá nám už jen poslední živel - VODA. Ten nás čeká příště. 

FOTO ZDE


Divadelní představení (20. 12. 2023)

Divadelní představení (20. 12. 2023)Již se stalo tradicí, že nám před Vánocemi zahraje Jakub Křikava některou ze svých skvělých loutkových pohádek. Bylo tomu tak i letos, kdy jsme ve středu 20. 12. 2023 s napětím sledovali příběh malé holčičky Ubu, která  díky své odvaze dokázala zachránit celou africkou vesnici i s jejími obyvateli. Milé bylo i setkání s originálními loutkami, které jsme si směli pohladit a zblízka prohlédnout. 

FOTO ZDE

Předvánoční setkání v kostele (13. 12. 2023)

Předvánoční setkání v kostele (13. 12. 2023)Po několikaleté pauze jsme 13. 12. 2023 opět uspořádali předvánoční setkání v kostele Nejsvětější Trojice na Praze 1. Promluvami nás potěšili paní ředitelka školy i pan ředitel stacionáře, taktéž jsme vyslechli i slovo místního duchovního správce. O hudební a pěvecký doprovod se postarali naši přátelé, kteří naše setkání činí slavnostnějším již po řadu let. Své myšlenky jsme soustředili na přicházející slavnost Narození. Sourozenci našich žáků se rozdělili o světlo od svých zapálených svíček a tím světla mezi námi přibývalo.  Pro každého na památku drobný dáreček... A zase jsme byli svědky zázraku se snášejícími se peříčky odněkud shora z nebeských výšin... radostné a veselé svátky jsou již blízko! 

FOTO ZDE

Pečení pro rodiče (12. 12. 2023)

Pečení pro rodiče (12. 12. 2023)Voňavý den pokračoval i odpoledne 12. 12. 2023, a to akcí určenou pro rodiče a sourozence našich žáků. Kvůli všeobecně zvýšené nemocnosti dorazili zástupci jen ze tří rodin, ale o to více si dílničku užili. Pod vedením Gábiny si každý mohl slepit tradiční linecké cukroví a dotvořit skvělé kokosky. Atmosféra byla výborná, díky vám všem! 

FOTO ZDE

Perníková dílnička (12. 12. 2023)

Perníková dílnička (12. 12. 2023)Dne 12.12. 2023 se opět konalo společné pečení perníčků na Vozové. Hnětli jsme těsto provoněné perníkovým kořením, rozvalovali ho válečkem a vykrajovali do něj různé tvary (sněhuláky, stromečky, anděly, zvonečky a mnoho dalších). Postupně jsme všechno upekli a provoněli tak celou školu vůní Vánoc. 

FOTO ZDE

Mikulášská snídaně a andělská nadílka (5. 12. 2023)

Mikulášská snídaně a andělská nadílka (5. 12. 2023)Již tradičně nás v tento den obdarovává svatý Mikuláš. Ráno ho zastoupily kolegyně Katka a Pavla a po příchodu do školy nám nabízely voňavý ovocný punč a čertovské párečky s opečenými růžky. Během dopoledne všechny zde přítomné potěšila andělská skupinka. Nejen, že andílci nesli koš plný dobrot, které byly určené pro hodné děti, ale také nám všem moc hezky zazpívali a zarecitovali. Přejeme si, aby nám sváteční nálada vydržela až do Vánoc, stejně jako sněhová nadílka na Parukářce. 

FOTO ZDE

Podzimní dílnička - tvoříme s listím (28. 11. 2023)

Podzimní dílnička - tvoříme s listím (28. 11. 2023)Dopoledne 28. 11. 2023 se odehrála tvořivá dílnička s názvem Podzimní hlavičky. Využili jsme, že na stromech zůstalo listí ještě v měsíci listopadu a vyrazili jsme na výpravu do blízkého parku. Natrhané či posbírané listy paní učitelka Míša pro všechny pečlivě vylisovala. Na nás pak bylo, abychom podle své fantazie dotvořili nejrůznější obličeje, listy stačilo vybrat, umístit na čtvrtku a přilepit... a výtvor byl hotov. Těšíme se na další dílničku.

FOTO ZDE

Projekt Živly - Vzduch (15. 11. 2023)

Projekt Živly - Vzduch (15. 11. 2023)Pokračování tematického cyklu Živly, tentokrát na téma VZDUCH.

FOTO ZDE

Svatomatinská cesta (10. 11. 2023)

Svatomatinská cesta (10. 11. 2023)Den před svátkem svatého Martina jsme měli možnost projít po vyznačené trase na zahradě, v jejímž cíli nás čekalo sladké překvapení. Trochu nás mrzelo, že místo sněhových vloček padaly dešťové kapičky, ale vynaložená námaha stála za to a dobrodružnou cestu jsme si užili.

FOTO ZDE

Vláčkování (7. 11. 2023)

Vláčkování  (7. 11. 2023)Rok se s rokem sešel a kolega Robert pro žáky školy opět připravil dopolední program s modelem železnice. Tentokrát jsme měli možnost více se angažovat, a to přípravou originálních hlášení. Tým rehabilitace si dokonce pro tento účel připravil veselou prezentaci na téma: Jak cestovat ve vlaku. Děkujeme za hezkou akci.

FOTO ZDE

ZŠ Radlická pro děti ze Zahrádky (24. 10. 2023)

ZŠ Radlická pro děti ze Zahrádky (24. 10. 2023)

Dne 24. 10. 2023 nás v rámci svého projektového dne navštívila skupina dětí (2. - 5. třída) ze ZŠ Radlická se svými dvěma učitelkami a paní asistentkou. Děti si předem připravily program, a to výtvarný a taneční. Podstatou projektu bylo, aby se do daných aktivit podařilo zapojit i děti ze ZŠ Zahrádka. Obě skupiny se hodně snažily a dařilo se. Během dopoledne žáci společně vytvořili hezké obrázky s podzimní tématikou a velmi se pobavili při tanci. Děti spolu mile spolupracovaly. Akce se vydařila a do ZŠ Radlická všem moc děkujeme za realizaci zajímavého nápadu. 

 

FOTO ZDE

 


Projekt Živly - Země (13. 10. 2023)

Projekt Živly - Země (13. 10. 2023)Říjnový pátek třináctého jsme si udělali šťastným dnem a načali projekt Živly. Všichni žáci i dospělí společně prožili krásné dopoledne plné zážitků ve znamení živlu ZEMĚ. Zapojili jsme všechny smysly – zrak, sluch, hmat, čich a dokonce i chuť. Ocitli jsme se v lese, kde vonělo jehličí a dřevo a zpívali ptáci. Mohli jsme se dotknout různých materiálů – šustivého listí, členitých šišek či hladkých kaštanů a zabořit ruce do hlíny, písku či čočky. Také jsme začali tvořit společné umělecké dílo, které nás bude provázet celým projektem. Zájemci si mohli zameditovat, zarelaxovat a dozvědět se něco o planetě Zemi. Zážitek byl zakončen přesně tak, jak máme nejraději - prostřednictvím chutí. Každý si mohl vytvořit mechový zákusek a jeho sladká chuť nás jistě provázela ještě dlouhou dobu poté. Příště nás čeká VZDUCH, který nás odvane ještě dále na společně cestě za poznáváním všech čtyř živlů.

FOTO ZDE

Soutěž Ujeď ze školy! (20. - 22. 9. 2023)

Soutěž Ujeď ze školy! (20. - 22. 9. 2023)V rámci kampaně Pěšky do školy proběhla v Zahrádce a Zahradě soutěž s názvem Ujeď ze školy. Děti a dospělí se rozdělili do tří týmů a soutěžili, kolik kilometrů ujedou na rehabilitačním přístroji MotoMed. Žáci jeli dle svých možností, dospělí s nastavenou zátěží a určeným časovým limitem pěti minut. Jak to celé dopadlo? Celkem jsme urazili úctihodných 215,15 km. Zapojili se i rodiče, asistenti a řidiči společnosti Bezba. Moc děkujeme za sportovní výkony. Příští rok soutěž pravděpodobně zopakujeme, můžeme tedy trénovat celý rok a doufat, že dojedeme někam opravdu daleko... 

FOTO ZDE

Zahájení školního roku 2023/2024 (11. 9. 2023)

Zahájení školního roku 2023/2024 (11. 9. 2023)Letní prázdniny utekly jako voda a my jsme zase zpátky ve škole i ve stacionáři. Těšíme se, co pěkného spolu zažijeme. Aby nám všem bylo spolu následujících deset měsíců opravdu dobře, je potřeba pečlivě přidávat ke školnímu programu speciální  ingredience jako je humor, odvaha zkoušet nové věci, vytrvalost a pečlivost v povinnostech... pro výborný výsledek to všechno nakonec tak trochu opepříme a osolíme. Vítejte! 

FOTO ZDE


Ukončení školního roku 2022/2023 (30. 6. 2023)

Ukončení školního roku 2022/2023 (30. 6. 2023)Pátek 30. června 2023 se nesl ve znamení závěrečné slavnosti, rozdávání vysvědčení a loučení s těmi, kteří již od září nebudou s námi v Zahrádce a Zahradě. Bylo to milé, chvílemi až dojemné, ale zároveň i radostné a pohodové. Všem dětem, sourozencům, rodičům i kolegům přejeme krásné a dobrodružné léto.

FOTO ZDE

Užij si ulici (24. května 2023)

Užij si ulici (24. května 2023)Ve středu 24. května 2023 se ulice U Zásobní zahrady změnila k nepoznání. Naše škola společně se stacionářem a oběma sousedními mateřskými školami uspořádala s podporou radnice Prahy 3 hezkou odpolední slavnost. V nabídce byly aktivity pohybové, výtvarné, naučné i pro zábavu, kolo štěstí, ukázka modelové železnice, staročeská střelnice, pouťový vláček a řetízkový kolotoč pana Vocáska. Každý příchozí mohl  nakouknout do našich zahrad, vybrat si něco z mnoha nabízených dobrot či diskutovat s dopravním projektantem a koordinátorkou Bezpečných cest do školy. Dětem se domů moc nechtělo a my, dospělí, jsme odcházeli s nevšedním zážitkem, jak se dá krásně a bezpečně korzovat se zmrzlinou v ruce po naší ulici... 

FOTO ZDE


Čarodějnické opékání špekáčků 28. 4. 2023

Čarodějnické opékání špekáčků 28. 4. 2023Poslední dubnový pátek jsme si uspořádali tradiční pálení čarodějnic. Na terase jsme zapálili oheň a opekli jsme si špekáčky. Akce se moc vyvedla. 

FOTO ZDE

Loutkové představení 5. dubna 2023

Loutkové představení 5. dubna 2023 Před velikonočními prázdninami nás již tradičně potěšil pan Jakub se svým potulným divadelním představením. Loutky z pohádky Zvířátka a loupežníci byly autentické a jejich příběh nás velmi pobavil. 

FOTO ZDE

Pestrý a tvůrčí velikonoční týden (duben 2023)

Pestrý a tvůrčí velikonoční týden (duben 2023) Co všechno se ve škole dělo před Velikonocemi? Několik dnů za sebou se konaly tradiční tvořivé dílny s jarní tematikou. Pletli jsme pomlázky, pekli jidáše z kynutého těsta, zdobili keramické zápichy a sádrová vajíčka. Děkujeme za přípravu i za účast.

FOTO ZDE

Masopust (únor 2023)

Masopust (únor 2023)Ve škole jsme oslavili masopust. Děti a dospělí ze všech tříd dorazili v nejrůznějších veselých maskách. Únorové počasí bylo vlídné a program mohl být ukončen opékáním špekáčků. 

FOTO ZDE

Valentýnské tvoření (14. 2. 2023)

Valentýnské tvoření (14. 2. 2023)Při příležitosti svátku svatého Valentýna se to u nás hemžilo vlastnoručně vyrobenými papírovými srdíčky a krásně zdobenými perníčky - jak jinak, než růžovou polevou. Děkujeme Míše a Janě za přípravu akce, všem snaživým účastníkům za čas, který s námi strávili. Lásky a úsměvů není nikdy dost. 

FOTO ZDE

Pololetní vysvědčení 31. ledna 2023

Pololetní vysvědčení 31. ledna 2023Konec prvního pololetí jsme oslavili ve stylu diskotéky. Na fotografiích vidíte, jak jsme si to užili.

FOTO ZDE

Pečení vánočního cukroví (14. 12. 2022)

Pečení vánočního cukroví (14. 12. 2022)

Kolegové z autitýmu přišli s nápadem zrealizovat dílničku pro rodiny našich žáků, a to pečení vánočního cukroví. Voňavého odpoledne 14. 12. 2022 se zúčastnilo šest rodin. Pod vedením pedagogů si maminky s dětmi mohly vyzkoušet nepečené kuličky alá Raffaello, sušenky s pomerančovou příchutí, medovníkové kostky a išelské cukroví. Předvánoční sváteční náladu skvěle doplňovala vydatná venkovní sněhová chumelenice, která trochu zdramatizovala naše podvečerní cesty domů, ale výslužka v podobě krabičky s cukrovím nám potvrdila, že vynaložené úsilí stálo za to.

FOTO ZDE


Vánoční perníková chaloupka (9. 12. 2022)

Vánoční perníková chaloupka (9. 12. 2022)

V pátek 9. 12. 2022 nám přijel pan Jakub zahrát netradiční představení s názvem Vánoční perníková chaloupka. Příběhem nás provázela postava hodného čerta, který se ve finále postaral o to, aby vše dobře dopadlo. Součástí dopoledne bylo i ochutnávání perníčkových tašek ze střechy chaloupky a zpívaný recept na nejlepší perníkové těsto na světě.

FOTO ZDE


Mikulášská nadílka (5. 12. 2022)

Mikulášská nadílka (5. 12. 2022)V pondělí nás při příchodu do školy potěšili dva andělé. Přinesli nám pozdravy od svatého Mikuláše a pravou adventní náladu. 

FOTO ZDE

Tvoření pro radost (říjen a prosinec 2022)

Tvoření pro radost (říjen a prosinec 2022)

Kdo by neměl rád společné tvoření u příležitosti různých svátků. Děti a dospělí ze třídy III. pro nás pro všechny zorganizovali Halloweenskou a předvánoční dílničku. Na té první jsme koncem října vyráběli strašidelné lampičky a vyřezávali dýni, na té prosincové jsme tvořili ozdoby ze studeného porcelánu. Zážitkem byla i samotná příprava těsta a poznávání jeho vlastností. Vyvalování a zdobení zvládl každý, kdo dorazil - buď sám, nebo s dopomocí dospělého.

FOTO ZDE


Podzimní příběh lesních zvířátek (21. 11. 2022)

Podzimní příběh lesních zvířátek (21. 11. 2022)Společně s lesními zvířátky jsme se pobavili a společně něco naučili. Napínavý příběh z lesa nám vyprávěly Lenka a Lidka. Aktivita byla zaměřená na smyslovou stimulaci a vzhledem k okolnostem proběhla na dvakrát. 

FOTO ZDE

Návštěva do Kaňky a pak z Kaňky (říjen a listopad 2022)

Návštěva do Kaňky a pak z Kaňky (říjen a listopad 2022)

V říjnu 2022 jsme si udělali výlet do Tábora, konkrétně do Centra Kaňka, které nabízí vzdělávání, sociální služby a volnočasové aktivity pro děti, žáky a mladé lidi s postižením z Tábora a okolí.  V listopadu 2022 nás na oplátku z Centra Kaňka navštívila skupinka šesti žáků a čtyř pedagogú.  Z Tábora přicestovali vlakem a pak tramvají, což bylo pro ně,  jak nám sami řekli, velkým zážitkem. V naší škole jsme je přivítali malým občerstvením a na uvítanou jsme si společně zazpívali několik písniček. Poté se naši hosté rozdělili do dvou skupin a se zájmem si prohlédli většinu prostor naší školy a stacionáře a následovaly společné lekce v muzikoterapeutickém ateliéru a ve snooezelenové místnosti. Následoval oběd. Před odchodem na tramvajovou zastávku děti z Kaňky ještě pozdravili naše dvě kamerunské kozičky v ohrádce na zahradě. Návštěva to byla sice krátká, ale velmi vřelá. Moc se těšíme na další spolupráci.

FOTO ZDE


Svatomartinské dopoledne (11. 11. 2022)

Svatomartinské dopoledne (11. 11. 2022)

Tradičně nás baví oslavovat svátek svatého Martina. Tentokrát jsme se sešli ve vyzdobené tělocvičně, kde jsme společně muzicírovali, sledovali video skoro jako v opravdovém kině, zahráli si tematickou scénku a učili se připravovat svatomartinské rohlíčky. Kdo je ochutnal, může mi potvrdit, že byly vynikající. 

FOTO ZDE


Vláčkování (8. 11. 2022)

Vláčkování (8. 11. 2022)

„Prosím, pozor, na první kolej přijíždí osobní vlak z Robertovy Lhoty, který dále pokračuje na žižkovský vyhlídkový okruh.“ Děkujeme kolegovi Robertovi, že nám vláčky přivezl ukázat. Je to podívaná, která se nevidí každý den. 

FOTO ZDE


Pěšky do školy (září 2022)

Pěšky do školy (září 2022)V rámci kampaně Pěšky do školy jsme uspořádali několik pestrých doprovodných akcí. Byla to například Jízda na čemkoliv po zahradě, bezpečná vycházka na Vítkov, akce s názvem Parkování (vlastně Párkování) či práce s mapou Prahy. Jak jsme celý týden prožili, můžete vidět na následujících fotografiích. 

FOTO ZDE

Slavnostní zahájení školního roku 2022/2023 (7. 9. 2022)

Slavnostní zahájení školního roku 2022/2023 (7. 9. 2022)

Ve středu 7. 9. 2022 jsme na zahradě společně zahájili školní rok 2022/2023. Každá třída prošla slavnostní branou vstříc dalším školním dnům. A protože je život stále plný překvapení, situací radostných i těžkých, přizveme si letos na pomoc nějaká ta tajemná kouzla. Čáry, máry fuk… rok splněných přání vám přeje celý tým ZŠ Zahrádka a IC Zahrada.

FOTO ZDE


Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
English
ZŠ Zahrádka

Created by © 2014 -2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy