15. Jak pomoci dítěti se zvykáním si na nošení brýlí?

Zvykání si na brýle
(ODKAZ NA PŘÍRUČKU EDA)

U brýlí, které umožní dítěti lepší vidění, je dobré ukázat mu svůj obličej, oblíbenou hračku nebo obrázek s nasazenými brýlemi a pak bez nich. Na obraz bez brýlí je zvyklé, ale s brýlemi ho vidí lépe, ostřeji. Postup několikrát opakujeme a pak už brýle nesundáváme. Také je dobré při zvykání si na brýle upoutat pozornost dítěte něčím velmi atraktivním. Dítěti nabídneme například jeho oblíbenou činnost, skládáme s ním kostky či prohlížíme společně obrázky v knize, a vždy se snažíme, aby dítě alespoň chvilku udrželo zrakovou pozornost. Pokud zpočátku některé děti brýle nechtějí, je třeba zjistit důvod odmítání – zda brýle dítěti správně sedí, zda je někde netlačí. Dítě ovšem musí dostat čas, aby se s „novým viděním“ srovnalo. Nemá smysl zvykat je na brýle postupně, po chvilkách. To není trénink. U větších dětí hledáme motivaci, proč má dítě brýle nosit. Pokud nosí brýle někdo v rodině, zdůrazníme, že dítě nenosí brýle samo. Osvědčuje se také dítě chválit, zdůraznit, jak mu brýle sluší. Děti nemají předsudky, pokud jim je my dospělí nepodsuneme.

1)     Zvykání si na brýle: 2) Plastové brýle ComoBaby: 3) Zkušenosti s kovovými brýlemi: 4) Nošení brýlí od malinka: „ ...Honzík snese brýle, jen pokud je na bříšku, kdy má také větší problém si je strhnout. Jinak brýle okamžitě letí dolů. Tak brýle vytrvale nasazujeme. Hledáme polohy a činnosti, při kterých Honzík na brýle zapomene. Při nasazení Honzík leží na bříšku, hraje si s hračkou nebo kouká na něco obzvlášť zajímavého...“ Tomášek je sedmiměsíční, tak zatím nemá s nošením moc problémy, samozřejmě si je někdy vysune nahoru nebo se rozhodne je žužlat. Myslím, že na to žádné finty nejsou. Prostě je vždy hned nasadit tak, jak mají být...“ jako první brýle jsou určitě ideální, stalo se, že se uvolňovala originální gumička i dokoupený silikonový pásek na držení brýlí kolem hlavy, brýle pak sjížděly na špičku nosu. Nakonec se nejlépe osvědčila dětská látková gumička na culíky, kterou jsem rozstřihla a přišila k stranicím...“ dceři jsou 4 roky, má kovové brýle se silikonovým nosníkem a opěrkami nosu, ty trochu brýle zvedají. Malá má jedno oko větší a u většiny plastových brýlí se dceři třely řasy o sklo. Dceřiny brýle mají prodloužené stranice kolem uší, dobře vyhovují pro čočky s E-line skly (půlenými skly, kdy se používají skla s různou optickou mohutností v horní a dolní části brýlí).“ dcera Karolínka má světloplachost diagnostikovanou v 6 měsících, kdy hned dostala brýle. Zvykala si nějakou dobu, brýle jí vadily na obličeji; toto období se nám vrátilo v 1,5 roce, kdy opět odmítala brýle nosit. Pak se zase vše srovnalo. Karolínka potřebuje nové brýle každý půlrok, je malé dítě, které brýle ničí, ale také i proto, že roste, potřebuje větší a větší obroučky. Karolínka potřebuje brýle ke každodenní činnosti, jsou nezbytnou součástí jejího fungování doma venku.“ „ ... „ ... „ ... „ ... přece Zkušenosti rodičů, řešení úskalí s nošením brýlí 5) Výběr vhodných obrub a skel: 6) Zkušenosti s nápadností při nošení filtrových (barevných) brýlí: „ ... „ ... Nedávno jsme se přesvědčili, že je lepší pořídit brýle kvalitnější a hlavně plastové, protože děti si v zápalu hry můžou lehce ublížit a kdyby měla dcera brýle kovové nebo se skleněnými čočkami, tak by si mohla ublížit. Dceři budou už tři roky a má již několikáté brýle, ale všechny jsou plastové. Dcera už nosí brýle dlouho, tak si na ně zvykla, bere je jako součást sebe sama, něco, co potřebuje, a ví, že jí pomáhají. Takže je na brýle většinou opatrná a brýle jsou zničeny běžným každodenním nošením...“ dcera má troje brýle, čiré na doma na malování, hraní, druhé filtrové světlé na doma a na ven, když nesvítí sluníčko, třetí brýle jsou filtrové tmavé, které nosí jen ven, v létě na sluníčko, v zimě na sníh, na který je citlivá a oslňuje ji. Okolí reaguje na její brýle různě, ale nejčastěji zvědavě, udiveně, první reakce je, že má hezké sluneční brýle. Malé děti nebo její vrstevníci reagují také zvědavě, mají tendence jí brýle brát, ale čím jsou starší, tím víc jejich zájem o brýle opadá...“

www.ranapeceEDA.eu/Praha

• odborný poradce: MUDr. Anna Zobanová