Příspěvek na celostátním semináři na Pedagogické fakultě UK Praha

Příspěvek na celostátním semináři na Pedagogické fakultě UK PrahaDne 7.listopadu pořádala Somatopedická společnost ve spolupráci s Katedrou speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze celostátní seminář na téma "Bazální stimulace, aktivace a komunikace".

Stěžejní přednáškou dopoledního bloku bylo vystoupení pana Hanse Georga Matthesa z Diakoniewerk Oberlausitz. Ten stručně zopakoval teorii a dále se více věnoval třem základním oblastem stimulace (somatické, vibrační a vestibulární). Měl připravené i velmi zajímavé videoukázky práce s několika klienty.
Příspěvek paní Lucie Procházkové z Pedagogické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně se jmenoval Dotek jako prostředek komunikace a stimulace a stručně objasnil pravidla bazální komunikace.

V odpoledních workshopech pak svoji práci prezentovala paní Pavlína Šumníková (Čich jako komunikační prostředek- výzkumy čichové paměti v USA a v ČR), paní Jana Šarounová (Využití počítačových programů v alternativní komunikaci) a paní Radka Majerová a Veronika Strenková (Chirofonetika podle Dr. Alfreda Bauera a její pojetí v Jedličkově ústavu).

Nejvíce poznatků pro svoji praxi si mohli studenti a posluchači odnést z tvořivých dílen, kde svoje zkušenosti s bazální stimulací ve své praxi prezentovala tři zařízení a to ZŠ a MŠ Motýlek z Kopřivnice, SPC z Teplic a naše ZŠ Zahrádka v podání Pavly Ročárkové a Běly Bédi.

Po krátkém představení školy ZŠ Zahrádka si posluchači vyslechli tři kasuistiky žáků a dozvěděli se, jakým způsobem s nimi pracujeme. Vše doplňovalo množství fotografií a několik krátkých videoukázek. Nezapomněly jsme ani na pomůcky a na názornou ukázku somatické stimulace. Nejlépe se v samém závěru měla Běla. Dle mého soudu jí valná většina přítomných záviděla, neboť jsem ji zabalila do hnízdečka a nechala po zásluze odpočinout.

Zapsala Pavla Ročárková

7.11.2008