Od nás k vám – Prosinec 2012

Od nás k vám – Prosinec 2012Milí přátelé, milé děti,

blíží se čas Vánoc, plískanic, chumelenic, zvonečků, stromečků, dárečků, cukroví a kdoví, čeho ještě. Možná znáte Čapkův příběh o Vánocích, které nechtěly být. Je o tom, že vlastně Velký Svátek přichází k nám. Nebo my k němu ? To přiblížení se děje z obou stran – děti, pejsek a kočička uklidili, byli na sebe hodní, měli se rádi a připravili se tak na příchod Vánoc. A pak si už nemuseli dělat vůbec žádné starosti, jen tiše čekali. A Vánoce přišly. Nebo to bylo trochu jinak, nevím. My také v době adventu (jak víte, znamená příchod) čekáme a vyhlížíme. Připravujeme se na Svátek. A přejeme si všechno dobré.

Tady je nápad na (celkem levný) vánoční nebo adventní dárek:
Máte-li někoho, komu byste chtěli udělat radost, pozvěte ho na procházku Prahou. Budete-li se držet za ruce, nebo se pohodlně opřete ve vozíku, můžete zvednout hlavu beze strachu, že někam narazíte, nebo do něčeho šlápnete, a dívat se vzhůru na průčelí domů. Objevíte něco, co jste možná přehlédli. Některé pražské domy jsou staré sto, i pět set let a zdobí je domovní znamení, která nějak souvisejí s jeho historií a s lidmi, kteří v nich bydleli. Domy se podle toho jmenují U Bílého zajíce, U Modré lišky, U Zelené žáby, U Zlatého hřebene, U Černého kohouta, U Zlaté abecedy nebo U Tří lilií. Reliéfy jsou umístěny nade dveřmi, někdy se vedle okna tyčí socha (třeba U Zlatého anděla). A kdyby pršelo, můžete si v teple vymýšlet a malovat vlastní domovní znamení. Co by to asi bylo? U Zlámané vařečky, U Spálené kaše, U Tří rarášků, U Tří divoženek, U Bílého psa ? U Zlatého kola?

Také naše škola má své znamení. Víte jaké?

Na okraj několik zpráv: v prosinci nás čeká mikulášská oslava v cirkusu, vánoční besídka a vánoční prázdniny. Těšíme se.

Všechno dobré přeje za celou Zahrádku Mirka Tupá