Harmonizační lůžko

Nově jsme v naší škole zavedli alternativní terapii na harmonizačním lůžku. Toto dřevěné strunami opatřené lůžko slouží k harmonizaci a vyrobil ho pro naši školu pan Karel Hanzík (www.kar-han.cz). Lze na něj hrát jako na harfu. Na základě principu intuice-inspirace-improvizace tvoříme živou hudbu tady a teď a to jak její pasivní, tak i aktivní provedení. Práce s živou hudbou je pro naše pojetí muzikoterapie velmi důležitým aspektem.

Působením živé hudby na organismus při receptivní muzikoterapii v oblastech smyslového i nadsmyslového vnímání dochází ke stavu celostní harmonizace neboli k celkovému uvolnění a relaxaci. Dalo by se říci zvuková masáž těla i duše nebo prozáření zvukem.Hluboká relaxace, či všechno, co nás prozařuje, skutečně vede ke snížení hladiny stressových hormonů, k normalizaci krevního cukru, ke snížení krevního tlaku a k uvolnění hladkého svalstva. Dochází k rovnováze parasympatického a sympatického nervového systému. Parasympatický představuje brzdu a sympatický plyn. Většina lidí v současnosti má neustále nohu na plynu, občas použije brzdu. Je-li obojí v rovnováze, můžeme pracovat mnohem efektivněji a mnohem déle. Přijďte si vyzkoušet.

Děkuji touto cestou panu Vlastu Markovi, který ochotně přišel poradit, Karlu Hanzíkovi, který nás pravidelně navštěvuje a lůžko ladí a Kačce Zochové - harfistce, která dobrovolně a ráda pomáhá při práci s dětmi.

Marcela

26.08.2009