Vybudování místnosti SNOEZELEN

V letech 2007 až 2010 se nám podařilo ve spolupráci s Integračním centrem Zahrada vybudovat v suterénu školy SNOEZELEN. (Výraz snoezelen vznikl kombinací slov „snuffelen“, což znamená čichat a „doezelen“, což znamená dřímat. V češtině zatím neexistuje přiměřený ekvivalent, nicméně výraz snoezelen, případně snoozelen se již vžil a běžně se používá.)

Místnost pro multismyslovou stimulaci je vybavena tak, aby vyhovovala potřebám žáků školy a klientů stacionáře. Při hledání nových forem a metod práce má u nás snoezelen po několika letech provozu již své neodmyslitelné místo v rozvrhu každého žáka.

Je zde možné provádět pedagogické a terapeutické činnosti, bazální stimulaci, zrakovou výchovu, aromaterapii, masáže a podobně. Klidná hudba a rozmanité zvuky z audio sestavy umožňující prostorové vnímání zvuku, tlumené světlo, jehož barvy může dítě samo měnit, UV světelné efekty, vodní probublávající válec, prosvícený míčkový bazének, plazmová lampa a světlovaná vlákna přispívají k vytvoření působivé atmosféry. V  snoezelenu je také umístěno velké projekční plátno a dataprojektor. Je zde možné pracovat se světelným panelem a dalšími světelnými pomůckami pro trénink zrakových funkcí.

Učitel pracuje ve snoezelenu buď individuálně s jedním žákem, nebo tam doprovází malou skupinku. Toto prostředí je samozřejmě také velmi oblíbeným a vhodným místem pro kvalitní relaxaci či odpočinek mezi náročnějšími denními činnostmi.

VÍCE O SNOEZELENU U NÁS