Ještě z pohledu maminky

Ještě z pohledu maminkyPřeskočím dobu, kdy jsme se dozvěděli o diagnóze i dlouhou cestu, kterou jsme museli projít. Chci se s vámi podělit o malé vítězství.
Kačenka se z mého pohledu začala radikálně zlepšovat fyzicky i mentálně ve chvíli, kdy jsem svoji milovanou holčičku dokonale přijala se vším, co nám Rettův syndrom přinesl do života.
Ve chvíli, kdy jsem se zbavila očekávání „zázračného zásahu z hůry".
Ve chvíli, kdy jsem přestala dávat energii té „ošklivé nemoci".
Ve chvíli, kdy jsem přestala poslouchat nápovědy, jak na to od lidí, kteří „můj" život s postiženým dítětem nežijí a netuší sebemenší každodenní nástrahy, které 24 hodin musím překonávat. V té chvíli, kdy jsem se rozhodla, jak jen to půjde, být se svou holčičkou šťastná. Užívat si života, cestovat, létat letadlem, plavat, sáňkovat atd. Přijetí „osudu" - nebylo vůbec jednoduché. Všichni ti, kteří svůj ne zrovna vysněný osud přijali, vědí, o čem mluvím.
Bohužel naše společnost je zaměřená na formování osobností zcela silných, odolných, bojovných a přizpůsobivých, a tudíž se zde naše děti vyjímají jaksi nepatřičně a s nimi i my. Je sice krásné, že v každé bytosti se skrývá určitý potenciál dokonalosti, ale než se k tomuto přes vlastní i cizí bariéry dostaneme, zaplatíme hodně velikou daň. I dnes se peru s momenty, kdy musím sama sebe přesvědčovat, že mohu být ráda, že Káťa je mou trpělivou učitelkou, mou neúnavnou ctitelkou a skoro neustále dobře naladěnou společnicí. Zkrátka mým požehnáním. Většinou jsou to chvíle, kdy bojuji o své a její důstojné existenční přežití. Chvíle, kdy se snažím po celodenní péči neomdlít únavou atd. Vzhledem k tomu, že naše společnost je zatím výhradně zaměřená na poskytování péče nemocným a nijak zvlášť se nezaměřuje na zlepšení kvality života osob pečujících, musíme se o sebe v co největší míře postarat my sami - rodiče.
Zkrátka myslím si, že naše děti nebudou šťastné tím, že my s nimi život prostě vydržíme, ale tím, že se budeme snažit žít šťastný život po dobu, kterou můžeme být spolu. I nám by mělo být nad slunce jasné, že „spokojený" rodič znamená spokojené dítě.
Je to asi náš největší úkol, který bychom měli splnit dětem i nám. A proto bych ráda poděkovala všem, kteří s námi tou cestou jdou - aniž by museli. Prosím, poskytujme jako první radu novým rodičům postižených dětí, aby si ten čas tady i s tím, co dostali, i když o to nikdy nežádali - užili!
Nejlepší TERAPIÍ ze všech terapií je prožít náš život s našimi dětmi šťastně.

Děkuji. Yveta Vyštejnová a Katka Vyštejnová

 


Zpět na hlavní výpis


Jméno:
Heslo:
english
Základní škola Zahrádka

Created by © 2014 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy